Krok pierwszy: w leczeniu implantologicznym to przygotowanie planu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz analizuje badanie tomograficzne i sytuacje kliniczną w jamie ustnej. Każde leczenie implantologiczne można podzielić na część chirurgiczną oraz część protetyczną.
Krok drugi: część chirurgiczna - gdy plan leczenia jest gotowy zaakceptowany przez pacjenta, lekarz przeprowadza pierwszą część leczenia, czyli zabieg chirurgiczny. Najpierw pacjent znieczulany jest miejscowo, a następnie lekarz wszczepia tytanowy implant w kość, która z czasem otacza wszczep w procesie osteointegracji (zespolenia z kością) i zapewnia stabilne trzymanie implantu. Gojenie po zabiegu zajmuje od 3 do nawet 6 miesięcy, w zależności od miejsca operowanego.
W zależności od budowy kości szczęki konieczny może okazać się przeszczep niewielkich ilości tkanki kostnej, która wzmocni okolicę pod wszczepienie implantu.
Krok trzeci: część protetyczna - leczenie nie kończy się po zagojeniu i osteointegracji implantu. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku /skanu całego uzębienia, dobranie koloru przyszłej pracy protetycznej. Teraz czas na prace pracowni protetycznej. To również od niej w dużym stopniu zależy czy ostateczna praca będzie wyglądała i funkcjonowała prawie tak samo jak ząb naturalny .
Ostatni etap to oddanie gotowej pracy, czas na przykręcenie korony lub mostu do implantu/-ów.